loder

Typy powodzi - poznaj je

typy powodzi

Powodzie mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak ulewny deszcz, topnienie śniegu lub nagłe uwolnienie wody z zapory lodowej. Powodzie dzielą się na dwa główne typy: powodzie powierzchniowe i gwałtowne.

Powodzie wód powierzchniowych mają miejsce, gdy grunt jest nasycony do tego stopnia, że nie może już wchłonąć wody i spływa po powierzchni ziemi. Gwałtowne powodzie zdarzają się, gdy ulewne deszcze spadają na niewielki obszar w krótkim czasie. Wody powodziowe pochodzą ze strumieni i rzek, które nie są w stanie wystarczająco szybko poradzić sobie z dodatkową objętością wody. Często zdarzają się też po osuwiskach lub innych poważnych zdarzeniach, które powodują zatykanie dróg wodnych przez gruz.

Powódź błyskawiczna – czym jest i jak powstaje?

Błyskawiczne powodzie to rodzaj powodzi spowodowanych intensywnymi i nagłymi opadami. Deszcz gromadzi się na niżej położonych terenach i powoduje szybki wylew wody.

Powodzie błyskawiczne mogą wystąpić w następujący sposób:

  1. Kiedy ulewny deszcz spadnie na obszar, który niedawno został spalony przez pożary lasów, gleba nie jest w stanie wchłonąć wody. W rezultacie woda spływa do strumieni, rzek i innych dróg wodnych z nienormalnie dużą prędkością, powodując gwałtowne powodzie.
  2. Gdy na śniegu lub lodzie występują duże opady, które następnie szybko topnieją i spływają w dół rzeki w postaci gwałtownych powodzi.
  3. Gdy jakiś obszar przez jakiś czas doświadcza suszy, natychmiast pojawiają się ulewne deszcze. Powoduje to zalanie z powodu nagłej zmiany ciśnienia na powierzchni gruntu.

Powódź opadowa

Powódź opadowa to rodzaj powodzi, który występuje, gdy burza prowadzi do ulewnych deszczy i śniegu, co z kolei prowadzi do gromadzenia się wody na ziemi. Woda następnie zalewa powierzchnię i może powodować szkody w domach i firmach.

US Geological Survey ustalił, że powodzie opadowe występują częściej niż powodzie gwałtowne, ale nie są tak powszechne jak powodzie rzeczne lub przybrzeżne.

Powodzie opadowe mogą być spowodowane topnieniem śniegu, ulewą lub awarią zapory. Mogą występować na obszarach o płaskim terenie i nisko położonych terenach.

Powódź roztopowa

Powódź roztopowa to zjawisko, które występuje, gdy śnieg i lód się topią. Woda gromadzi się na powierzchni i powoduje, że staje się błotnista. Prowadzi to do powodzi, gdy woda spływa w dół.
Istnieją dwa rodzaje powodzi stopionych:

  • Typ 1: Gdy śnieg topnieje na stromym zboczu, może spowodować powódź w dolinie poniżej, tworząc lawinę wodną.
  • Typ 2: Kiedy deszcz pada na śnieg, topi on śnieg i tworzy stopiony strumień, który spływa w dół zbocza i wywołuje powódź, gdy dociera do niższego gruntu . Powodzie z roztopów są jedną z najbardziej niszczycielskich form powodzi.

Powodzie ze stopionego stopu mogą spowodować poważne szkody, jeśli pada dużo śniegu i jednocześnie dużo się topi, lub jeśli pada deszcz lub śnieg na topniejącym lodzie, zwłaszcza na obszarach górskich.

Ostatnio na naszym blogu

typy powodzi

Pomysły na stronę internetową: Jak zapewnić unikalne doświadczenie użytkownikowi

W dzisiejszych czasach, posiadanie profesjonalnej i atrakcyjnej strony internetowej stało się jednym z najważn

typy powodzi

Jak fototapety radzą sobie z wilgocią w wnętrzach domowych?

Wilgoć w domu może stanowić poważny problem dla estetyki i trwałości wnętrz. Właściciele domów szukają skutecz

typy powodzi

Jak postępować podczas powodzi

Powodzie są częstym zjawiskiem i mogą wystąpić o każdej porze roku. Są nie tylko klęską żywiołową, ale mogą by

typy powodzi

Jak osuszyć budynek po powodzi?

Istnieje wiele sposobów na usunięcie wód powodziowych z zalanego budynku. Jednym z najpopularniejszych i najsk

typy powodzi

Jak ochronić swoje mienie przed powodzią?

Powodzie to poważna klęska żywiołowa, która może spowodować wiele szkód materialnych. Kiedy przygotowujesz swo