Aktualności

« Powrót

XXIX Światowy Dzień Wody

22 marca na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Wody. Święto zwraca uwagę na podejmowanie działań zmierzających do ochrony jej zasobów. W tym roku motywem przewodnim jest docenienie znaczenia wody w naszym codziennym życiu. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprosiło uczniów i nauczycieli na wyjątkową lekcję o wodzie zorganizowaną w ramach programu edukacyjnego Wód Polskich Aktywni Błękitni.

"Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" to program edukacyjny Wód Polskich, który dzięki współpracy ze szkołami umożliwia naukę o zrównoważonym gospodarowaniu wodami, ochronie przeciwpowodziowej oraz bezpiecznym wypoczynku nad wodą. W tym roku uczniowie zastanawiali się, co można zrobić, aby zatrzymać wodę w obiegu, jak powstrzymać wszechobecną „betonozę", czy i jak możemy retencjonować wodę oraz co daje sadzenie zieleni. Organizatorzy zaprosili wszystkich na wyjątkowy spektakl on-line pt. „SPRAWA WODY – Kto nam ją kradnie?". Niezwykłe przedstawienie z wątkiem kryminalnym zmotywowało uczestników programu do dyskusji na temat oszczędzania wody. Przedstawienie można obejrzeć na profilu Facebook Aktywni Błękitni oraz na YOUTUBE. Spektakl zrealizowany został przez Teatr LUKLA Fundacja Inside Out.

W ramach Święta Wody zorganizowany został również konkurs plastyczny oraz literacki, więc uczniowie byli świetnie przygotowani do dyskusji. Propozycje oszczędzania poprzez zakręcanie kranów, mycia i płukania w miskach, korzystania z deszczówki czy wykorzystania wody z gotowania do podlewania roślin świadczyły o sporej wiedzy i kreatywności dotyczącej działań w zakresie dbałości o wodę. Uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu przesłali też hasła i rymowanki, np. Czyste rzeki i jeziora to dla ludzi jest podpora, Szanuj wodę i przyrodę, Korzystaj z deszczówki to dobre wskazówki. 

Podczas obchodów Światowego Dnia Wody dużo uwagi poświęca się rozwijaniu poczucia odpowiedzialności każdego człowieka za zachowanie zasobów wodnych na naszej planecie. Woda jest niezbędna nie tylko dla zwierząt, ale też roślin. Barwne kwietne łąki zamiast trawnika przynoszą wiele korzyści i cieszą oko przez cały okres kwitnienia. Więcej o kwiatach w mieście dowiecie się z filmu Łąki kwietne. Same zalety! Zapraszamy.